You are currently viewing S PRIRODOM NAD UPALO GRLO

S PRIRODOM NAD UPALO GRLO

  • Reading time:6 min branja

SADRŽAJ

Grlobolja Svima nam je poznat onaj osjećaj kada nas grlo počne golicati, peckati ili boljeti. Kada djelujemo dovoljno brzo, ovi simptomi u većini slučajeva nestaju. Koji je najučinkovitiji i najprirodniji način za prevenciju infekcija grla, dišnog sustava, nosa i uha?

Nos, uši, grlo i ždrijelo su međusobno povezani

Bol osjećamo u ždrijelu, koje je bliže usnoj šupljini. Ako infekciju ne liječimo, može se proširiti prema gore prema nosu i ušima ili prema dolje prema grlu.

Najčešće infekciju ždrijela uzrokuju virusi. Rjeđe se zarazimo bakterijama i gljivicama, ali tada su simptomi intenzivniji i potrebna je medicinska pomoć. Bol u grlu koju uzrokuje virusna infekcija obično traje pet do sedam dana i ne zahtijeva liječenje.

Bol u grlu dijelimo na:

  • Faringitis, kada je infekcija u području ždrijela i posljedica je iscjetka iz nosa ili alergije
  • Tonzilitis, kada su meka tkiva crvena i otečena, što još uvijek vidimo u grlu (dva nepca, krajnika)
  • Laringitis, kada nam grlo s glasnicama otekne, imamo nadražujući kašalj i promukli smo.

Zašto imamo upaljeno grlo?

Upaljeno grlo ili bol u grlu također nam mogu uzrokovati:

  • Alergijske reakcije (peludna groznica, alergija na hranu,…)
  • Nadražujuće djelovanje iz okoline (pušenje, prašina,…)
  • Disanje kroz usta
  • Porast želučane kiseline iz želuca u grlo (refluks, GERB)

Zdravo tkivo ždrijela štiti nas od ulaska stranih tijela, virusa i bakterija u tijelo. Tkivo ždrijela, kad dođe u dodir sa stranim tijelima, razvija upalu, što možemo osjetiti kao bol u ždrijelu. Tkivo ždrijela povezano je u limfnom prstenu, čiji su dio i naše limfne žlijezde. Kod ozbiljnijih infekcija obično primjećujemo povećanje limfnih žlijezda na vratu.

Započnimo s ublažavanjem boli u grlu što je prije moguće

Prvi znakovi koji nas upozoravaju da nam se nešto događa u grlu (upala grla) su grebanje ili svrbež. Zbog suhe sluznice u usnoj šupljini imamo i suhe usne koje se počinju ljuštiti. Ponekad nas također svrbe oči i curi nam nos. Kako možemo spriječiti širenje zaraze?

Pijte dovolj tekućine

Topla voda ili biljni čaj su najbolji. Moramo osigurati vlažnost ždrijela i grla te dobro ispiranje bubrega, jer oni sudjeluju u uklanjanju virusa i bakterija. Izbjegavajte alkohol i kavu.

Dišite kroz nos

Dobra prohodnost nosa važna je u sprječavanju širenja infekcije. Uzmite malu čistu špricu i pripremite blagu otopinu soli (4,5 g soli u 0,5 l prokuhane vode sobne temperature) ili kupite fiziološku otopinu u ljekarni. Barem tri puta dnevno isperite svaku nozdrvu tako da nagnete glavu na jednu stranu i polako iscijedite vodu iz šprice u gornju nozdrvu. Ponovite postupak i na drugoj nozdrvi.

Osigurajte dobar unos vitamina

Kod upale grla važan je dobar unos vitamina B12, C, A i kalcija. Brinu se za odgovor imunološkog sustava. Dodatnim unosom vitamina također postižemo da tijelo ne troši svoje zalihe, pa nismo izloženi dodatnim infekcijama. Vitamine unesite u tijelo putem punovrijedne hrane ili dodataka prehrani.

Koristite pastile za sisanje

Kod svrbeža ili bolnog grla koristite različite pastile, kapi ili sprejeve koji djeluju protuupalno i antiseptički. Smola mastike djeluje antibiotski i antiseptički, smanjujući bolove u ždrijelu. Istovremeno, sisanje pastila sprječava isušivanje grla, što doprinosi smanjenju širenja infekcije.

Med je odličan kućni lijek

Med je izvrstan lijek za upaljeno grlo jer umiruje ždrijelo od svraba. Žlicu meda pomiješajte sa sokom pola limuna. Mješavinu pojedite žličicama. Ponovite više puta dnevno. Možete se poslužiti i već pripremljenih mješavina meda, propolisa i drugih sastojaka.

Grgljajte nekoliko puta dnevno

Prilikom grgljanja pazite da temperatura tekućine bude ista kao sobna, a ne prehladna ili prevruća. Nakon grgljanja ispljunite potrebnu tekućinu. Kada završite, nemojte ispirati usta vodom.

  • Blaga fiziološka otopina slična je tekućinama koje imamo u tijelu. Stoga nam grgljanje njime može biti od velike pomoći.
  • Možete koristiti i kapi od sjemenki grejpa. 1-2 kapi cimeta u 1 dcl vode i grgljajte nekoliko puta dnevno.
  • Čaj od kadulje ohlađen na sobnu temperaturu snažan je antiseptik.
  • Odmah nakon grgljanja osjećate olakšanje.

Zrak u prostoriji ne smije biti suh

Vlažite zrak pomoću isparivača ili stavite mokar ručnik na radijator. Vlažni sobni zrak pomoći će vam da lakše dišete i neće iritirati grlo. Izbjegavajte dim koji može izazvati upalu grla.

Mastika z naravo nad vneto grlo

Grlobolja, kada liječniku?

Rjeđe je infekcija grla bakterijskog porijekla, tada govorimo o angini.

Značajke angine:

  • Grlobolja
  • Natečeni limfni čvorovi
  • Poteškoće s gutanjem
  • Povećana temperatura
  • Opća slabost
  • Obično nema začepljenog nosa ili curenja nosa

U slučaju angine moramo posjetiti liječnika. Propisuje nam antibiotik koji uzimamo onoliko koliko je propisano u uputama. Prerano prestanak uzimanja antibiotika može pogoršati infekciju ili se čak proširiti na druge dijelove tijela.

Za vrijeme uzimanja antibiotika morate uzimati i probiotike koje možete nabaviti u ljekarni ili specijaliziranoj trgovini.

Zaključak

Upalu grla možemo spriječiti ako djelujemo dovoljno brzo. Možemo si pomoći na prirodan način domaćim biljem i dodacima prehrani. Kako se grlo ne bi isušilo, mastiku ili neku drugu vrstu pastile otopite u ustima. Pijte puno vode ili mlakog čaja. Sve ovo već znate, samo smo vas htjeli podsjetiti. Želimo vam ugodnu jesen i zimu.

IZVORI:

  1. Boleče žrelo in grlo – poznate razliko?
  2. Sore throat
  3. Sore Throat 101: Symptoms, Causes, and Treatment

Dodaj odgovor