You are currently viewing 4 potvrđena učinka djelovanja smole mastike

4 potvrđena učinka djelovanja smole mastike

  • Reading time:6 min branja

SADRŽAJ

Delovanje mastikine smole

EFSA je potvrdila: “Mastikina smola doprinosi zdravom probavnom traktu.” Još od antičkih vremena, ljudi su koristili mastikinu smolu za olakšanje problema probavnog sustava, od nadutosti i žgaravice do bolova u želucu. Mastikinu smolu žvakali su kako bi utjecali na higijenu usne šupljine, jednjaka, želuca i crijeva. Antički liječnici potvrdili su njezin učinak i preporučivali je kod gastralgije, dispepsije, nadutosti i peptičkog čira još prije više od 2500 godina. Kao što prvi rečenica ovog zapisa navodi, i EFSA je potvrdila da mastikina smola djeluje na zdravlje probavnog trakta. U nastavku ćemo detaljnije pogledati kod kojih problema se preporučuje njezina konzumacija.

Helicobacter pylori

“Naslov jednog istraživanja iz 1998. godine objavljenog u poznatom časopisu ‘New England Journal of Medicine’ bio je ‘Mastikina smola ubija Helicobacter pylori'”. Istraživanje je provedeno na Sveučilišnoj bolnici u Nottinghamu u Engleskoj.

Dokazali su da 1 g mastikine smole dnevno tijekom dva tjedna liječi peptički čir. Ti su čirevi posebno česti kod infekcije Helicobacter pylori.

Kliničko istraživanje objavljeno 2002. godine proučavalo je djelovanje mastike na gastritis uzrokovan Helicobacter pylori. Sudjelovalo je 48 dobrovoljaca. Dokazana je inhibicija bakterije Helicobacter pylori i njezinih učinaka primjenom mastikine smole kao dodatnog sredstva u liječenju.

Istraživanje iz 2001. godine također je potvrdilo učinkovitost mastikine smole protiv Helicobacter pylori. Mastikina smola u koncentraciji od 125 mg/ml uništila je 50% pregledanih uzoraka, dok je viša koncentracija od 500 mg/ml uništila čak 90% bakterija u uzorcima.

Drugo istraživanje uključivalo je 54 pacijenta s probavnim simptomima kao što su bolovi u želucu, žgaravica i refluks. Dano im je 1 g mastikine smole dnevno. Simptomi su se značajno poboljšali kod 75% pacijenata.

Inficirano je od 80-90% populacije bakterijom Helicobacter pylori. Zbog tako velike prevalencije, predlagane su različite mjere za otkrivanje infekcije kod mladih. Prijedlog uključuje testiranje adolescenata. Prepoznavanje infekcije omogućilo bi predlaganje liječenja, što bi smanjilo prevalenciju infekcije u populaciji.

Često dolazi do infekcije cijele obitelji. Budući da se simptomi ne pojavljuju kod svih ili su kod nekih manje smetajući, liječenje se preporučuje samo jednom članu obitelji. Unatoč liječenju, infekcija bakterijom može se ponovno pojaviti, a s njom i negativni simptomi.

Znakovi infekcije Helicobacter pylori:

  • slabost
  • nadutost
  • osjećaj nelagode u želucu
  • loš dah
  • spading
  • bol u žlici
  • smanjen apetit
  • tupa bol u gornjem dijelu trbuha
  • gubitak težine.

Mogu se pojaviti:

  • peptički ulkusi
  • duodenalni ulkusi
  • gastritis
  • refluks
  • rak želuca.
Mastika 4 ucinki mastikine smole 2

Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB)

Studije pokazuju da konzumiranje mastikine smole ublažava simptome žgaravice uzrokovane GERB-om. Posebno se smanjila bol u predjelu želuca kod pacijenata s epigastričnom boli.

Istraživanje je uspoređivalo učinkovitost lijeka omeprazola kao zaštite za želudac s mastikinom smolom. Uključivalo je pacijente s ozbiljnim oštećenjem želučane sluznice nakon dugotrajnog liječenja, sepse ili traume. Utvrđeno je da su učinci lijeka usporedivi s učincima mastikine smole. U slučaju mastike dodatno su se poboljšale neke funkcije želučane sluznice.

Simptomi GERB-a su:
• gubitak apetita i gubitak tjelesne težine
• bol koja zrači prema leđima
• bol u žlici
• krv u stolici
• mučnina, povraćanje
• nadutost, oticanje
• česte bolove u trbuhu
• proljev.

Čir na želucu i dvanaesniku

U prvoj kliničkoj studiji iz 1984. godine sudjelovalo je 38 osoba. Svi su imali simptome i endoskopski potvrđenu dijagnozu čira na dvanaesniku. Nakon dva tjedna konzumiranja mastikine smole, sudionici su ponovno prošli endoskopski pregled. Kod čak 80% slučajeva došlo je do smanjenja simptoma. Endoskopski pregled je kod 70% potvrdio smanjenje čira.

Godine 1986. formirana je istraživačka skupina pacijenata s benignim čirima želuca. 6 sudionika konzumiralo je 2 g mastikine smole dnevno tijekom četiri tjedna. Rezultati su potvrdili olakšanje simptoma kod svih sudionika, a u 5 slučajeva je također endoskopski potvrđena učinkovitost.

Studija provedena na štakorima proučavala je utjecaj mastikine smole na oštećenja želuca uzrokovana konzumacijom lijekova i hladnim stresom. Životinjama su davane mastikine smole u oralnoj dozi od 500 mg/kg. Rezultati su pokazali djelovanje mastikine smole protiv nastalih čira. Potvrdili su značajno smanjenje širenja i intenziteta čira na želučanoj membrani.

Mastika 4 ucinki mastikine smole 3

Crohnova bolest

Na Sveučilištu Harokopio u Ateni provedeno je istraživanje koje je uključivalo bolesnike s Crohnovom bolešću. Dano im je 2,2 g mastikine smole dnevno. Rezultati su pokazali protuupalna i antioksidativna svojstva mastike kod idiopatskih upalnih bolesti crijeva.

Nalazi su ohrabrujući jer je mastika utjecala na smanjenje pothranjenosti pacijenata te poboljšanje apsorpcije hranjivih tvari i posljedično povećanje tjelesne mase.

Studija je obuhvatila 60 sudionika s kroničnim upalnim bolestima crijeva. Dvaput slijepa studija uključivala je dodatak od 2,8 g mastikine smole dnevno. Nakon tri mjeseca primijetili su poboljšanja kod nekoliko fekalnih markera. Studija je potvrdila dodatak mastikine smole prehrani pacijenata s upalnim bolestima crijeva.

Još uvijek se provode istraživanja koja uključuju prirodne tvari kao dodatak liječenju različitih bolesti probavnog sustava. Mnoge prirodne tvari doprinose smanjenju simptoma i odličan su dodatak klasičnoj terapiji.

Dodaj odgovor