You are currently viewing Kandida – simptomi, upute i liječenje – Chios mastika

Kandida – simptomi, upute i liječenje – Chios mastika

  • Reading time:5 min branja

SADRŽAJ

1. Što je kandida?

Kandida (Candida Albicans) je kvasna gljivica koja živi u našim ustima i probavnom sustavu i pri normalnom omjeru s korisnim mliječnokiselim bakterijama pomaže u probavi i apsorpciji hranjivih tvari. Međutim, ako se ta gljivica previše razmnoži, imamo posla s kandidijazom, što uzrokuje više ili manje ozbiljne probleme. Ti se problemi mogu pojaviti na koži, u grlu, probavnom sustavu, ustima, genitalijama pa čak i u krvožilnom sustavu.

Stres, antibiotici, kontracepcijske pilule mogu biti između ostalog uzrok prekomjernog rasta kandide u tijelu, koju naša crijevna flora u normalnim uvjetima inače drži pod kontrolom. Na crijevnoj sluznici u harmoniji žive različite mliječnokiseline bakterije koje brinu o probavnim procesima i potiču naš imunološki sustav. Često čujemo da zdravlje počinje u crijevima. S gljivicom Candida albicans ima problema mnogo odraslih, ali i djece koja se mogu zaraziti već kao dojenčad preko majke.

Mastika blog kandida 2

2. Kako prepoznati da nam smeta kandida?

Ima dosta znakova koji upućuju na to da smo zaraženi kandidom. Kada kandida izmakne kontroli, počinje razgrađivati stijenku crijeva i prodire u krvotok, odakle se širi po cijelom tijelu. Možemo se osjećati kronično umorno i imati bolove u mišićima, možemo se boriti s alergijama, kožnim problemima, bolovima u trbuhu, muči nas nadutost, zatvor ili proljev, gastritis ili refluks. Česti su znakovi kandidijaze upale usta i vagine, upala mjehura, gljivice na noktima i bijeli obložen jezik, a može se javiti i razdražljivost, loša koncentracija, glavobolje.

S jednostavnim kućnim testom možemo provjeriti imamo li problema s kandidom. Ujutro na tašte pljunemo u čašu čiste vode. Sljedimo sline 15 minuta. Ako iz sline izlaze niti, grudice ili mutnoća, to znači da kandida preovladava u slini. Zdrava slina pluta na površini.

3. Kako se prirodno možemo riješiti kandide?

Upravljanje kvasne gljivice zahtijeva vrijeme jer je vrlo otporna. Kvasne gljivice trebaju ugljikohidrate za svoje preživljavanje. Što više gljivica ima šećera na raspolaganju, to bolje uspijevaju. Njihov se broj može udvostručiti u jednoj noći.

Dakle, ako želimo izgladniti kandidu, moramo se odreći slatkim navikama. Stoga, najmanje mjesec dana izbjegavajmo čokoladu, bombone, slatke kolače, slatko voće, suho voće i zaslađene napitke. Također vole druge ugljikohidrate, pa bi trebalo biti što manje bijelog brašna, kvasca, alkoholnih pića, gljiva, octa, a zbog novih infekcija gljivicama trebali bismo biti oprezni i s konzumacijom kikirikija, pistacija.

Umjesto toga, uvrstite u prehranu piro, heljdu, mahunarke, ribu, jaja, fermentirane proizvode, puno povrća, kiselo voće i probiotike. Vrlo je preporučljivo konzumirati kiselo zelje, kokosovo ulje, češnjak, luk, žutu repu, limun, đumbir, koji imaju snažna protugljivična svojstva. I naravno, pijte puno vode. Naime, kada kandida umre od gladi, oslobađaju se njezini toksini, koje je dobro što više i što prije isprati iz našeg tijela. Mnogo zanimljivosti o kandidi možete pročitati u knjigama “Resnice in zmote o kandidi” i “Obvladajte kandido, preden ona obvlada vas” autorice Sanje Lončar.

Uz uravnoteženu prehranu, temeljno je važna i oralna higijena. Preporučljivo je redovito mijenjati četkicu za zube. Dobro je ograničiti unos antibiotika i drugih lijekova, osim naravno ako su neophodni, ali prije svega paziti na smanjenje stresa i naš imunološki sustav.

Naime, kada je čovjek u ravnoteži, gljivica ne stvara nikakve probleme. Međutim, ako je obrambeni sustav tijela preopterećen, poremećena je kiselinsko-bazna ravnoteža i stvaraju se uvjeti za razmnožavanje gljivica. Njihovo prekomjerno razmnožavanje prvo je posljedica, a tek onda uzrok naših problema. Ovdje je opravdan cjelovit pristup rješavanju problema.

Mastika blog kandida 1

4. Možemo li si pomoći i s mastikom?

Mastika ili smola iz mastike dokazano djeluje antibakterijski, posebno uspješno bori se protiv tvrdokorne bakterije Helicobacter pylori koja uzrokuje probleme u želucu. Također pomaže kod nadutosti, žgaravice, upalnih bolesti crijeva, refluksa, te ima protuupalno i antioksidativno djelovanje. Također djeluje protugljivično.

U istraživanju iz 2001. godine proučavali su antimikrobno djelovanje smole iz mastike i njenog eteričnog ulja na 12 mikroorganizama, uključujući kandidu albicans. Mikrobi su rasli 24 sata u petrijevkama na 37 Celzijevih stupnjeva, a dodavane su im različite koncentracije eteričnog ulja smole iz mastike. Potencijal antibakterijskog djelovanja mjerili su prema koncentraciji eteričnog ulja potrebne za zaustavljanje rasta mikroorganizma. Od dvanaest mikroorganizama, osam ih je bilo osjetljivo na prisutnost mastike, među kojima je bila i kandida albicans.

Mastika je pokazala snažan učinak u zaustavljanju rasta bakterija S. aureus, S. epidermidis i E. coli, te protugljivično djelovanje na C. albicans. Također su dokazali protugljivični učinak na aktinomikete, koji su bacili prisutni u usnoj flori. Studija je tako potvrdila prethodna saznanja da žvakanje smole iz mastike pomaže održavanju oralne higijene.

5. IZVORI

The Antibacterial and the Antifungal Action of the Chios Mastic Essential Oil
Chios Gum Mastic: A Review of its Biological Activities
Obvladajte kandido, preden ona obvlada vas

Dodaj odgovor