You are currently viewing Mastika za njegu usne šupljine

Mastika za njegu usne šupljine

  • Reading time:8 min branja

SADRŽAJ

Borite se protiv patogenih bakterija u usnoj šupljini prirodnim putem

U usnoj šupljini (Cavum Oris) nalazi se najraznolikija i najbrojnija flora u cijelom ljudskom tijelu. Predstavlja glavna vrata prema dva životno važna sustava: probavni i dišni. Međusobna povezanost tih sustava može značiti različite bolesti koje se prenose iz usta na jedan ili drugi sustav.

Pravilna njega usne šupljine važna je kako za naš estetski izgled, koji doprinosi oblikovanju našeg samopouzdanja, tako i za zdravlje različitih organa tijela. Utvrđene su veze između nastanka kroničnih bolesti i određenih bakterija, gljivica ili virusa u ustima.

Oralne bakterije mogu uzrokovati određene sistematske bolesti

U usnoj šupljini može postojati specifično patološko stanje, parodontitis. U tom slučaju nastaju žarišta infekcije koja mogu zahvatiti druge vitalne sustave kao što su kardiovaskularni i bubrežni sustav. Kada se bakterije oslobode iz biofilmova, stvaraju nove kolonije u ustima. Infekcije uzrokuju upale i čireve u desnima. Kroz te male otvore pod određenim uvjetima ulaze u krvotok i inficiraju druge dijelove tijela. (1)

Dijabetes tipa 2

Istraživanja su pokazala da upravljanje bolesti desni pozitivno utječe na dijabetes. Osobe s dijabetesom i oboljenjem desni često imaju višu razinu šećera u ustima nego oni sa zdravim desnima, zbog čega trebaju više lijekova za kontrolu bolesti. Studije su pokazale da liječenje desni može pridonijeti smanjenju razine šećera u krvi.

Bolesti srca, moždani udar, krvni ugrušci, ateroskleroza

Bakterije u ustima, nakon ulaska u krv, mogu izazvati upalu u arterijama. Posljedica toga je nakupljanje naslaga i smanjenje protoka krvi kroz krvne žile. Na tim mjestima dolazi do nakupljanja trombocita, što se nastavlja u stvaranje krvnih ugrušaka. Posljedice su srčani udari, moždani udari i druga opasna stanja.

Problemi s dišnim sustavom

Kao što je već spomenuto, pluća su vrlo povezana s usnom šupljinom. Bakterije prisutne u ustima mogu prijeći u pluća i izazvati zdravstvene probleme.

Nedonoščad i novorođenčad s niskom tjelesnom težinom

Postoji 50-57% više šanse za incidencu kod novorođenčadi ako trudnica ima bolest desni. Istraživači i dalje proučavaju stvarne povezanosti oboljelih desni i trudnoće.

Alzheimerova bolest

Znanstvenici su izolirali parodontne bakterije u džepovima duž živaca od zuba do moždanog tkiva. U mozgu te bakterije uzrokuju stanja koja karakteriziraju Alzheimerovu bolest.

Rak crijeva

Studija je pokazala da jedna od mnogih parodontnih bakterija uzrokuje rak debelog crijeva.

Njega usne šupljine

Prema stomatolozima, postoje dvije vrste vodica za usta: kozmetičke i terapeutske. Prvi bi trebao privremeno kontrolirati neugodan zadah, ali nema bioloških i kemijskih učinaka. Terapeutske tekućine za ispiranje usta sadrže aktivne sastojke kao što su cetilpiridinijev klorid, eterična ulja, fluorid i vodikov peroksid. Navedeni sastojci pomažu u smanjenju gingivitisa, plaka i karijesa.

Vodice za ispiranje usta koje se izdaju bez recepta sadrže 1,5-3% vodikovog peroksida pa se preporuča razrijediti vodom i ispirati usta do 4 puta dnevno. Nepravilna uporaba vodice za ispiranje usta može uzrokovati nekrozu epitela. Općenito pozitivno mišljenje o fluoru nedavno je dovedeno u pitanje istraživanjem koje je dokazalo toksičnost ovog elementa. Također se navodi da utječe na mentalni i fizički razvoj djece, zbog čega je fluor zabranjen u pastama za zube za djecu mlađu od 2 godine.

Prirodna oralna njega

Svijest o mogućnosti štetnosti i nuspojava lijekova potaknula je korištenje prirodnih proizvoda za njegu usne šupljine. Ekstrakt eukaliptusa, propolis, akacija arabika i smola mastike imaju antibakterijske i druge ljekovite spojeve za prevenciju zubnog karijesa.

Nedavno je u upotrebu ušao dodatak probiotičkih bakterija proizvodima za oralnu njegu s ciljem smanjenja patogenih organizama. Dodaju probiotike (lactobacillus, bifidobacterium,…), koji su dio normalne ljudske flore. Žvakaće gume, vodice za ispiranje usta i paste za zube obogaćene su korisnim bakterijama za ljude. Te bakterije stvaraju biofilm koji djeluje kao zaštitna barijera protiv patogenih bakterija. Istodobno izlučuju antimikrobna sredstva poput organskih kiselina, vodikovog peroksida i reguliraju pH u ustima.

Za gingivitis preporučuju ispiranje slanom vodom

Slana voda može pomoći u liječenju upaljenih desni. Sol je prirodni dezinficijens, pomaže u ublažavanju bolova, smanjuje koncentraciju bakterija, uklanja ostatke hrane, ublažava neugodan zadah.

Ispiranje slanom vodom:

  • Otopite ½ do ¾ žličice soli u čaši mlake vode
  • Popijte otopinu i njuškajte 30 sekundi
  • Ispljuni
  • Ponovite 2-3 puta dnevno

Upozorenje: Prečesto ili predugo ispiranje slanom vodom nema dobar učinak na zubnu caklinu. Zato nemojte pretjerivati.

Kadulja je izvrsna za njegu usne šupljine

Istraživanje iz 2015. godine potvrdilo je da ispiranje usta čajem od kadulje značajno smanjuje broj patogenih bakterija u ustima. (2)

Priprema čaja od kadulje za ispiranje usta:

  • Prokuhajte 1-2 dcl vode
  • U vodu dodajte 2 žlice svježe kadulje ili 1 žličicu sušene kadulje
  • Pustite da vrije 5-10 minuta
  • Ocijedite i ohladite na sobnu temperaturu.
  • Ispirati 2-3 puta dnevno po 60 sekundi

Mastika nega ustne votline

Kadulja je poznati narodni lijek za probleme u ustima i grlu.

Špricanje suncokretovog ulja

Pijuckanjem suncokretovog, kokosovog, sezamovog ili maslinovog ulja postižemo detoksikaciju cijelog organizma. Riječ je o staroj ajurvedskoj tehnici kojom se čiste međuzubni prostori i uništavaju bakterije. Ulja tope ovojnice bakterija zbog čega one propadaju. Squirting cirkulira krv u desni i ujedno je vježba za mišiće lica. Posebno kod parodontne bolesti, u džepovima se kriju mnoge anaerobne opasne bakterije. Pritiskom koji nastaje prilikom potiskivanja ulja kroz zubne prostore čistimo te džepove. Ulje koje ispljunemo puno je bakterija i otrovno je, stoga ga nemojte progutati!

Izvođenje vrtloga:

  • Ujutro, prije nego išta popijete, u usta sipajte žlicu ulja
  • Pljuskajte uljem po cijelim ustima najmanje 20 minuta
  • Obavezno ispljunite ulje nakon tog vremena!
  • Isperite usta toplom slanom vodom
  • Dobro operite zube, nepce i jezik

Žvakanje smole mastike ili njega usne šupljine proizvodima od mastike

Antibakterijske komponente u mastiks smolama uključuju limonen, terpinene, terpineol, kariofil, verbenol, linalol, kamfen i mircen.

Provedeno je nekoliko studija koje su potvrdile antimikrobno djelovanje mastiks smole. Usporedili su učinak mastiks smole u usporedbi s 3% vodikovim peroksidom na patogene bakterije (P.gingivalis, S.oralis, A.actinomycetemcomtans. F.nucleatum i P.intermedia) (3)

Zaključak ove studije pokazao je da je trotjedna uporaba smole mastike značajno smanjila broj patogena u ustima i povećala remineralizaciju lezija sličnih karijesu. U usporedbi s vodikovim peroksidom, pokazali su povoljne učinke na preživljavanje tjelesnih stanica. Ovo sugerira da bi se mastiks smola mogla smatrati alternativnim antibakterijskim sredstvom u prevenciji parodontne bolesti.

Zaključak

Svijest ljudi o mogućim negativnim učincima kemijskih sastojaka u proizvodima za oralnu njegu dovela je do istraživanja prirodnih sastojaka s istim učinkom. Smola mastike je podvrgnuta brojnim testovima kako bi se ispitalo njezino djelovanje na opasne patogene bakterije koje uzrokuju oralne bolesti.

IZVORI:

  1. Oral Bacteria Management…
  2. The antibacterial effect…
  3. Effects of Three Mastic…
  4. Short-term effect…
  5. When to see your doctor…
  6. Recent Study Validates…

Dodaj odgovor